GeoPortal Facebook obce Zdiby

Obsah stránky

OSLOVILI JSME MUDR. ZUZANU KONOPKOVOU, PRAKTICKOU LÉKAŘKU VE ZDIBECH S OTÁZKOU K SOUČASNÉMU DĚNÍ OHLEDNĚ KORONAVIRU V NAŠÍ OBCI

 

Většina lidí sleduje media a výsledkem je dobrá informovanost, zároveň však také šíření strachu až paniky, ke které není důvod, přesto bych situaci nepodceňovala.

Je důležité dodržovat doporučená opatření, situace je každým dnem aktualizována na stránkách Ministerstva zdravotnictví či Státního zdravotního ústavu. Smyslem těchto opatření je omezit šíření infekce, dokud je to možné, nikoliv šíření strachu. Cituji slova MUDr. Kynčla na stránkách SZÚ:

V souvislosti s aktuálními opatřeními u koronaviru by bylo vhodné se semknout a národ vyzvat k dodržování navrhovaných a nařizovaných opatření, jak karanténních, tak hygienických. Mnohým lidem asi vůbec nedochází, že situace je vážná, ale v tuto chvíli ji ještě lze ovlivnit. Realizovaná opatření sice nemají a ani nemohou mít stoprocentní efekt, ale jejich cílem je snížit a zpomalit další šíření nákazy COVID-19 tak, aby ji pokud možno zdravotní systém zvládnul. Později by stejná opatření měla mnohem menší efekt.

COVID-19 je další z virových infekcí, se kterými se lidstvo už řadu let potkává v různých epidemiích, např. v ČR počty nemocných chřipkou každoročně dosahují statisíců, počty zemřelých v souvislosti s chřipkou zhruba 1 500 osob ročně.

Onemocnění COVID-19 je stejně jako chřipka rizikové především pro lidi s chronickými onemocněními srdce, plic, diabetem, nádorovým onemocněním apod, věkovou skupinu nad 65 let (i proto už řadu let je těmto skupinám zajištěno očkování proti chřipce zdarma).

Proto je na místě, aby se tito lidé vyhýbali návštěvě míst, kde je větší množství lidí, rodina jim zajistila nákupy apod. 

U většiny lidí probíhá infekce bez závažného průběhu, či dokonce s lehkým průběhem.

Zdůraznila bych odpovědnost vůči sobě a ostatním, kam určitě patří důležitost hygieny rukou – pravidelné a důkladné mytí, případně dezinfekce, dodržování opatření v případě karantény a kontaktování svého lékaře, hygieny či SZU telefonicky či mailem v případě podezření na onemocnění.

Rutinní nošení roušky či respirátoru není v tuto chvíli povinné ani nutné. Pokud se situace změní, bude muset být nejprve zajištěna dodávka tohoto materiálu, kterým v současné době nejsou dostatečně zásobeny ani zdravotnická zařízení.

Dnes jsem se pokoušela znovu objednat dezinfekce a roušky, opět marně, i když jsem zdravotnické zařízení. Nicméně je toto v řešení.

Zatím mohu říct, že u žádného z pacientů naší ordinace neevidujeme nakaženého COVID-19. Naši klienti se chovají přiměřeně situaci. Na závěr doporučuji všem, co mají podezření na onemocnění COVID-19, aby se na nás obrátili, a to zásadně telefonicky na číslo: 731 579 264, případně kontaktovali linku 112, na které operátor zprostředkuje kontakt s pracovníky místně příslušné krajské hygienické stanice.

 

                                                                                              MUDr. Zuzana Konopková

                                                                                              praktický lékař Zdiby

 

Datum a čas: 12.03.2020 14:09
Napsal: Administrátor
Kategorie: Ostatní

Patička stránky